«Έχω καρκίνο, δεν φοβάμαι να το πω, κάνω χημειοθεραπείες. Ο γιος μου με πήγε ξάπλα με το αμάξι στη Βουδαπέστη, 12 ώρες ταξίδι, να δω τον Μίλτο να αγωνίζεται.
Με χάπια για τον πόνο. Μου έδωσε δέκα χρόνια ζωής και μου είπε ότι θα πάρει πάλι το χρυσό για να μου δώσει άλλα δέκα! Θέλω να ζήσω, να τον βλέπω.
Από το πρώτο ταξίδι που είχα κάνει να τον δω και είχα πάει στην Κολομβία που ήταν μακριά, του είχα δώσει μία συμβουλή: “Να πετάς μακριά, αλλά να είσαι με τα δύο πόδια στην γη”»..
Απόσπασμα από όσα είπε ο παππούς του σπουδαίου Μίλτου Τεντόγλου στον Θέμη Σινάνογλου και στην εφημερίδα «Φως».
#τεντογλου
0 comments