Άρθρα

Χρυσός ο Θανάσης Γκαβέλας στα 100μ. στους Παραολυμπιακούς

By  |

Σημειώνοντας μάλιστα και νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 10.82.

Ο Έλληνας αθλητής συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που είχε κάνει ο ίδιος στα προκριματικά και έφερε το όγδοο μετάλλιο για την Ελλάδα. Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο – και συνολικά το όγδοο στη διοργάνωση – κατέκτησε την Πέμπτη ο Θανάσης Γκαβέλας, που κέρδισε στον τελικό των 100 μέτρων κατηγορίας Τ11 (τυφλοί αθλητές). Ο 22χρονος αθλητής, μαζί με τον συνοδό του Σωτήρη Γκαραγκάνη, όχι μόνο κατέκτησαν την πρώτη θέση, αλλά με χρόνο 10.82, βελτίωσαν το παγκόσμιο ρεκόρ που είχαν σημειώσει στον χθεσινό προκριματικό με 10.88. Τη δεύτερη θέση του τελικού πήρε ο Γάλλος Τιμοτέ Αντόλφ με 10.90 και την τρίτη ο Κινέζος Ντονγκντόνγκ Ντι με 11.03. Με το χρυσό του Γκαβέλα, η Ελλάδα έχει πλέον οκτώ μετάλλια στους Παραολυμπιακούς, ένα χρυσό, δύο αργυρά και πέντε χάλκινα. Στους Ολυμπιακούς είχε δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο.

Απόφοιτη Ελληνογαλλικής Σχολής "Αγιος Ιωσήφ", Καθηγήτρια γαλλικών, πολύγλωσση και με διδακτική εμπειρία και εξιδείκευση στην εκμάθηση ξένων γλωσσών στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και δυσλεξία(ΕΚΠΑ), αρθρογράφος, πρόσκοπος, εθελόντρια.